Przejdź do treści

Ekologiczne życie

Wiem, że ostatnio coraz więcej osób zwraca uwagę na ochronę naszej planety i szuka sposobów, aby jej pomóc. Dlatego dzisiaj chciałbym podzielić się kilkoma prostymi radami, które mogą pomóc nam wszystkim żyć bardziej ekologicznie. 🌍🌱

1. Codzienne nawyki

Czy naprawdę potrzebujesz kupować jednorazowe plastikowe butelki z wodą? Wiesz, że możesz używać własnej butelki wielokrotnego użytku i napełniać ją wodą z kranu? I nie chodzi o to, żebyś od tak bez myślenia napełniał butelkę wodą i do tego plastikową. 

Zacznijmy od tego, że ta butelka nie może być plastikowa, a ma być szklana. Jak już to masz to musisz mieć odpowiednią wodę. Nie, woda z wodociągów nie jest idealna. Same rury mogą mieć masę bakterii.  Jak chcesz mieć dobrą wodę na wejściu wody do domu na rurach zamontuj jeden filtr. Następnie pod każdym kranem zamontuj filtr, który będzie dodatkowo filtrował wodę. Będzie to miało wpływ zarówno na organizm gdy pijemy, ale także na skórę, gdy się myjemy.

Jednak wiele osób nie może zamontować takiego filtra. Możesz kupić szklany dzbanek z filtrem i w taki sposób filtrować wodę. Oprócz tego poszukaj ujęć wody oligoceńskiej w swoim mieście.
2. Ograniczenie zużycia energii

Spróbuj używać żarówek energooszczędnych 

Wyłączaj światła, gdy wychodzisz z pomieszczenia, i odłączaj nieużywane urządzenia elektryczne. Może to się wydawać drobiazgowe, ale każda mała czynność ma znaczenie dla ochrony naszego środowiska. 

Jak nie wierzysz w takie rzeczy to podłącz miernik i sprawdź ile zużywa nie używana ładowarka prądu na godzinę. 

Możesz montować czujkę w pomieszczeniu. Tylko nie idź w przesadę i nie montuj czujki światła w toalecie jak projektanci toalet w centrum handlowym. 

Oprócz tego możesz kupić żarówki energooszczędne, które zużywają mniej prądu. Jest dużo do wyboru tego typu żarówek na rynku. 3. Ograniczenie spożycia mięsa

Spróbuj zamiennik mięsa, a może będzie Ci bardziej smakowało. Tutaj 

Produkcja mięsa ma ogromny wpływ na to jaką mamy planetę. Produkujemy różnego rodzaju mięso. Często nie wiem o tym, że mięso jest tanie dlatego, że zwierzęta były hodowane antybiotykami, aby jak najszybciej urosły. Rynek wymaga to tak robią. Ciężko znaleźć mięso, które będzie inaczej hodowane. Najszybciej możemy znaleźć takie mięso u lokalnego rolnika, który też hoduje dla siebie, ale nadal ciężkie. 

Dlatego warto spróbować jedzenia pochodzenia roślinnego. Może się okazać, że będziemy się lepiej czuć i będziemy mieć więcej energii.  Nie będziesz tracić koncentracji po jedzeniu, ponieważ włączy Ci się trawienie.

Może to być trudne na początku jedzenie tylko takich produktów, ale z czasem okaże się, że jest to bardziej smaczne i zdrowe. Z czasem się przyzwyczaisz. 4. Dzielenie odpadów

Sprawdź ten kosz, aby łatwo dzielić odpady.                                        Sprawdź

Zapewne słyszałeś już o recyklingu, ale czy tak naprawdę to robisz? Pamiętaj, że wiele przedmiotów, które wyrzucasz do śmieci, może zostać przetworzonych i ponownie wykorzystanych. Spróbuj segregować odpady i upewnij się, że plastik, papier i metal trafiają do odpowiednich pojemników.

Poza tym, że już wiemy, aby patrzeć w jakich opakowaniach bierzemy jedzenie to warto segregować, bo wyjdzie to taniej. Zazwyczaj jak wybieramy segregowania odpadów to płacimy mniej za wywóz śmieci. 

5. Ograniczenie zakupów

Staraj się unikać nadmiaru zbędnych rzeczy. Często kupujemy coś tylko dlatego, że jest tanie lub modne. Zastanów się dwa razy zanim dokonasz zakupu – czy naprawdę tego potrzebujesz?  A może warto wynająć na kilka dni, ponieważ potrzebujesz użyć tego kilka razy.  Przed zakupem przetestuj u kogoś znajomego np. Kupując mniej, pomagasz w redukcji produkcji i zużycia surowców naturalnych.

 Jak idziesz na zakupy to przed wyjściem zrób listę zakupów w aplikacji i odhaczaj. Notuj na bierząco co potrzebujesz, a gdy będzie w sklepie promocja wtedy kupisz, ponieważ wiesz, że jest to potrzebne. 

Nie idź na zakupy głodny. Wtedy będziesz kupować impulsywnie. Będziesz się nabierać na marketingowe triki sklepów stacjonarnych. 

Sprawdź czy nie będzie dla Ciebie bezpieczniej i taniej robić zakupy przez internet, ponieważ kupisz tylko potrzebne rzeczy, a nie te ładnie wyglądające na półce. 

Zajrzyj do mojego sklepu tu

Na koniec, zachęcam Cię do propagowania ekologicznego stylu życia w swoim otoczeniu. Podziel się tym, co dzisiaj przeczytałeś, ze swoimi przyjaciółmi i rodziną. Zachęcaj ich do podejmowania małych kroków w celu ochrony naszej planety. Pamiętaj, że małe działania każdego z nas mogą mieć ogromny wpływ.

Mam nadzieję, że te wskazówki pomogą Ci zacząć żyć bardziej ekologicznie. Pamiętaj, że każdy ma odpowiedzialność za ochronę naszej planety. 🌎 Razem możemy zrobić różnicę!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *