5 prostych kroków do życia bez plastiku
Plastik zanieczyszcza naszą planetę i szkodzi środowisku. Chociaż całkowite wyeliminowanie plastiku z życia jest trudne, możemy znacząco zmniejszyć jego zużycie, wprowadzając proste zmiany w codziennych nawykach. Nie musi być to wcale kosztowne, a wręcz przeciwnie czasem możemy zaoszczędzić pieniądze na kupowaniu nowych opakowań. Będziemy używać wtórnie produkty.
1. Wyeliminuj plastikowe słomki, sztućce i talerze.
Zestaw metalowych sztućców do kuchni. sprawdź
Zastąp je wielorazowymi produktami z metalu, bambusa lub drewna. Te proste zmiany pozwolą Ci zaoszczędzić mnóstwo plastiku każdego roku. Poza tym sztućce z tego rodzaju materiału powodują, że zupełnie inny jest smak potraw, które tworzymy. Sztućce jak i butelki plastikowe powodują, że szkodliwe substancje przedostają się do naszego organizmu i powodują wiele chorób, które zaczną się pojawiać po kilku latach korzystania.
2. Używaj wielorazowych toreb na zakupy.
Zamiast plastikowych reklamówek, zabierz na zakupy płócienne torby lub koszyki. Pamiętaj o nich również podczas spontanicznych zakupów! Można dosyć tanio kupić wełnianą torbę, która zajmuje bardzo mało miejsca. Włóż ją do plecaka lub do bagażnika w aucie. Często one są bardziej wytrzymałe od plastikowych reklamówek.
3. Pij wodę, ale uważaj skąd...
Wiele osób popełnia błąd, nalewając wodę z kranu, a w ogóle nie myśląc o tym jaki skład ma owa woda i czy jest zdatna do picia. Możemy mieć informacje z wodociągów, że dostarczana woda jest zdrowa, ale pamiętajmy, że ta woda idzie rurami miejskimi, które mają nieraz po kilkadziesiąt lat. Później woda wpływa do Twego domu kolejnymi rurami, które również mogą pozostawiać wiele do życzenia.
Zamiast kupować wodę w plastikowych butelkach, zainwestuj w filtr, który montuje się przy głównym wejściu wody do mieszkania lub domu i na dole każdego kranu. System filtrów kosztuje zapewne trochę jednorazowo, a później cykliczna zmiana filtrów czy wkładów, jednak oszczędność na kupowaniu wody w butelkach i na zdrowiu jest niepodważalna. Będzie to trochę kosztować, ale inaczej będzie smakowała woda. Będziemy się inaczej czuli, a po kąpieli w takiej wodzie nasza skóra będzie wyglądała zupełnie inaczej.
Możemy też kupić butelki szklane, do których będziemy wlewać wodę, aby pić ją, gdy jesteśmy poza domem. Jest to tańsze i dużo bardziej ekonomiczne. Można także nabyć dzbanek szklany z filtrem do wody – zawsze alternatywa dla filtra w kranie, jeśli nie mamy możliwości jego zamontowania. To nie tylko ekologiczne, ale również ekonomiczne rozwiązanie.
W wielu miastach są też ujęcia z wodą oligoceńską, więc jeśli masz wątpliwości do wody, którą pijesz to możesz tam pojechać i za darmo nalać wody, a następnie korzystać z tej wody.
Sprawdź laboratoryjnie wodę, którą masz w kranie i zobacz, jakie składniki zawiera. Każda woda jest inna z uwagi na to, że pochodzi z różnych źródeł. Często na jakość wody ma wpływ również stan rur, jakie mamy w domu. Po wielu latach użytkowania rury zaczynają zawierać rdzę oraz inne szkodliwe substancje. Gdy pijemy taką wodę, zarazki z rur mogą przedostać się do naszego organizmu.
4. Wybieraj produkty w szklanych lub papierowych opakowaniach.
Ograniczaj kupowanie produktów w plastikowych opakowaniach, jeśli to możliwe. Szukaj alternatyw w szklanych słoikach lub kartonowych pudełkach. W wielu sklepach wędlinę i inne produkty można dostać w papierowych opakowaniach. Produkty od lokalnych producentów często łatwiej sprawdzić w czym były przechowywane. Te które są w marketach w większości były w plastikowych opakowaniach w momencie transportu i dopiero, gdy trafiły do sklepu zostały wyjęte na ladę. Niestety w tym momencie już zawierają szkodliwe składniki, które przeszły z plastikowego opakowania.
5. Segreguj odpady i recyklinguj plastik.
Kosz na śmieci z wieloma przegrodami w jednym miejscu. Tutaj
Pamiętaj o segregowaniu odpadów i wrzucaniu plastiku do odpowiedniego pojemnika. Recykling pozwala na ponowne wykorzystanie plastiku i ogranicza jego ilość na wysypiskach. Często też możemy zapłacić dużo mniej za wywóz śmieci przez to, że segregujemy odpady, dlatego też opłaca się segregować.
Zmiana nawyków i rezygnacja z plastiku może początkowo wydawać się trudna, ale z czasem stanie się naturalnym elementem Twojego życia. Razem możemy zrobić wiele dla ochrony środowiska!
Pamiętaj: małe kroki prowadzą do dużych zmian!
Dodatkowe wskazówki:
-
- Kupuj zdrową żywność na wagę i z wiadomych źródeł, aby uniknąć plastikowych opakowań.
-
- Wspieraj lokalne firmy, które działają często w takich sposób, aby nie używać plastikowych opakowań.
-
- Rozmawiaj z rodziną i znajomymi o problemie plastiku i inspiruj ich do zmian.
Razem możemy stworzyć bardziej ekologiczną przyszłość!